Falšování výzkumu o klimatu: Studie a dezinformace


31.03.2026

Globální oteplování existuje a teploty v průběhu minulých desetiletí stabilně rostou, tvrdí závěry dlouho očekávané nezávislé studie týmu Berkley Earth Project. Její autoři tak vyvrací tvrzení skeptiků, podle nichž nejsou k dispozici dostatečné důkazy, které by potvrzovaly změny světového klimatu. Průměrná globální teplota pevniny vzrostla od poloviny 50. let minulého století přibližně o 1 stupeň Celsia.

Studie analyzuje údaje získané z 15 různých zdrojů, které mnohdy sahají až do roku 1800. Vědci zapojení do projektu Berkley Earth sestavili více než miliardu teplotních záznamů. Výsledky jejich studia odpovídají údajům, které již byly v minulosti sesbírány a zveřejněny ve Spojených státech a Velké Británii, například americkým Národním úřadem pro oceán a atmosféru (NOAA), Goddardovým kosmických střediskem NASA a Meteorologickým úřadem Hadley Centre ve Velké Británii.

„Nejvíce nás překvapilo, že nové výsledky tak blízce souhlasí s údaji o oteplování, které byly již dříve zveřejněny jinými týmy v USA a Velké Británii,“ řekl Muller. Tým z Berkley zmapoval přibližně 40.000 meteorologických stanic po celém světě. Podle jednoho z vedoucích odborníků projektu Roberta Rhoda nepřispívá teplo vyzařované městskými zástavbami nijak významně ke vzrůstu průměrných teplot světové pevniny, protože městské zástavby tvoří méně než 1 % zemské plochy.

„Vysoký počet míst, která hlásí ochlazování, může vysvětlit část skepticismu ohledně globálního oteplování,“ řekl Rhode. Dodal, že je velmi obtížné měřit hodnoty počasí po dobu několika desetiletí a existence stanic zaznamenávajících ochlazení může uvést získaná data na nesprávnou míru. Proto podle něj výzkum oteplování vyžaduje zaznamenat údaje ze stovek stanic, podobně jak to provedli vědci z Kalifornské univerzity.

Velká část pochybností o spolehlivosti a dostupnosti údajů byla přiživována tzv. aférou Climategate, která propukla v roce 2009 před klimatickou konferencí v Kodani (EurActiv 16.12.2009). Později se ukázalo, že šlo spíše o výměnu nápadů a myšlenek mezi vědci.

Čtěte také: SZPI odhalila falšovaná vína

Vědci z Berkeley při své práci použili nejen klimatické záznamy amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) nebo britské státní meteorologické služby Met Office, ale použili i nové metody a nová data. Zkompletovali například databázi údajů z patnácti již existujících zdrojů a dostali tak dohromady údaje z více než 39 000 měřících stanic pro období od roku 1800. "Naše studie je první, která reaguje na obavy, že výsledky předešlých studií mohly být ovlivněny zaujatostí při výběru dat.

Nakonec vědci z Berkeley došli k prakticky stejným závěrům jako americká NASA nebo NOAA i jako jejich kritizovaní britští kolegové. Od cca roku 1950 se teplota zvýšila přibližně o 1°C. Vědcům z Berkeley dokonce vyšlo zvýšení teplot trochu vyšší než předešlým studiím. Na svých stránkách to vysvětlují tím, že zatím zanalyzovali pouze data z pevniny a teprve připravují analýzu vývoje teploty oceánů.

Tzv. aféra Climategate, která se nejvíc dotkla vědců z Climate Research Unit na Východoanglické univerzitě, byla vyvolána v roce 2009 před zasedáním mezinárodní klimatické konference v Kodani. Podle skeptiků klimatologové upravovali grafy teplot z posledního tisíciletí tak, aby to bylo v souladu s teorií o oteplování. Vědci všechna obvinění odmítali a trvali na tom, že informace o jejich údajném pochybení vznikly kvůli vytržení jejich slov z kontextu.

„Velice mě znepokojilo, že skupina (na Východoanglické univerzitě) zakrývala rozporuplná data. Ve vědě je potřeba veškeré potíže s analýzami upřímně sdílet," řekl BBC k praxi klimatologů na Východoanglické univerzitě profesor Richard Muller. Jeho tým sice výsledky kolegů z Východoanglické univerzity potvrdil, na rozdíl od nich ale chce, aby ke všem jeho datům měla přístup veřejnost.

Skeptici namítají, že údaje o zvyšování teplot jsou ovlivněny tím, že se množství meteorologických stanic za poslední léta stalo součástí rostoucích měst, kde teplota roste rychleji než v neobydlených oblastech. Podle vědců z Berkeley je sice pravda, že v městských oblastech je tepleji, ale nijak významně to nepřispívá k průměrnému růstu teploty země.

Čtěte také: Výzkumné metody v ekologii

Klimaskeptické dezinformace

Existuje mezinárodní klimatické dezinfohnutí. Špinavé kampaně, pavědecké konference a manipulující organizace tvářící se jako nezávislé expertní skupiny. Klimatická dezinformační hnutí jsou v chodu dávno předtím, než se začalo psát o „fake news“ a „hoaxech“. Jsou udržovaná při životě marketingovými specialisty a obrovským množstvím peněz z fosilního průmyslu.

Billboard byl součástí údajného velkého vyvrácení „politické klimatologie“ a s fanfárami ohlašoval vítězství klimaskepticismu. O zastavení globálního oteplení mluví dodnes Václav Klaus nebo lobbistická skupina uhelného průmyslu Konec uhlí - Nová energie. Ivan Brezina v práci pro think-tank vedený politikem ODS Janem Skopečkem a založený Václavem Klausem - Centrum pro ekonomiku a politiku - psal o tom, že kvůli zastavení oteplování potichu zmizelo z médií i samotné sousloví „globální oteplování“.

Brezina je aktivistický pravicový novinář, který podobně jako Vítězslav Kremlík překládal texty klimaskeptického dezinformačního hnutí do češtiny. Dlouhodobě tak zásoboval širokou paletu českých médií. Naopak klimatologii označil za pavědu a šarlatánství. „Ve snaze zachránit centrální dogma hledají političtí klimatologové nejkrkolomnější vysvětlení, proč se oteplování zastavilo.

Kremlík měl ale jasno už roku 2009: „Svým ekologickým kolegům musím říci jedno - doufám, že jste si užili svoje oblíbené globální oteplování z 90. let, protože už ho neuvidíte do konce života! […] Lidmi způsobené katastrofální změny klimatu pokládáme za neprokázanou hypotézu, jako je astrologie a různé alternativní medicíny. Klimatologie je podle klimaskeptiků jedním velkým podvodem a psychopatologií. Jak píše v roce 2009 zmíněný publicista Ivan Brezina, změna klimatu je „výmyslem malé skupinky podvodníků. Jsou za tím obrovské peníze.“ A tyto peníze jsou prý určené pro budování opěrné moci politiků, kteří mají v plánu omezit naše svobody.

Vrcholní politici ODS si v tomto hojně notují například s Okamurovou SPD. Pro okamurovce se pro změnu jedná o celosvětové totalitní globalistické spiknutí: „Tato zvrácená agenda je nástrojem globalistů. Jedním z mnoha jejích představitelů je například americký konzervativní moderátor a bývalý meteorolog Brian Sussman. V knize Climategate trasuje původ globálního oteplování až k „ďábelským myšlenkám Marxe a Engelse“, které dnes ústí v machinace OSN v oblasti globální vlády. Podle Sussmana je budoucnost „podkopávána falešnou pseudovědou, jejímž cílem je změnit a ovládnout všechny aspekty života ve Spojených státech a ve světě.“

Čtěte také: Ekologické Povědomí: Výzkum

Podobnou teorii razí ve své knize Obchodníci s pochybnostmi také Vítězslav Kremlík, který říká, že je to prostě nástroj vládnoucí třídy k emocionálnímu managementu populace, skrze nějž se ji snaží udržet vystrašenou a tudíž ovladatelnou.

Důkazy o oteplování

Přitom pro tvrzení, že se otepluje, existuje tolik spolehlivých dat, že je dobré si shrnout, co všechno by muselo být komplotem vědců, aby teorie o jejich spiknutí fungovala:

  • Musely by falšovat archivované záznamy o teplotách, ze kterých jsou počítány průměrné teploty.
  • Musely by nějakým způsobem udržovat falšovaná data ze satelitních měření, radiosond a tisíců námořních bójí.
  • Bylo by také potřeba zfalšovat záznamy o počtech tropických dní a tropických nocí.
  • Zakonspirovaní vědci by museli potají přepsat změnu vegetačního období, které podle dostupných údajů začíná dříve a trvá déle, a také přepsat záznamy o době kladení ptačích vajec.
  • Musely by se falzifikovat záznamy o počtu ledových dní.
  • Také by bylo nutné zkorumpovat celý systém reportování o stavu sněhové pokrývky a zajistit, že nikdo z horské a meteorologické služby neodhalí masivní podvody s údaji o snižujícím se množství sněhové pokrývky.
  • Globalistická klika by také musela držet pod palcem oceánology, aby zfalšovali údaje o růstu teploty oceánů.
  • Musela by podplatit také vědce měřící růst hladin oceánů - ať už prostřednictvím satelitních měření nebo měřením hladiny přílivu.
  • Nezbytné by také bylo zkorumpovat vědce zkoumající kryosféru, aby falšovali data o tajících ledovcích.
  • V neposlední řadě by také bylo třeba falšovat historické fotografie, které ukazují masivní ústup ledovců.
  • A nakonec by bylo potřeba přesvědčit i pamětníky o falešnosti jejich vzpomínek na chladnější období. O tom, že vaše vyschlá studna je prostě norma.

V řadě případů výše uvedených dat by navíc bylo třeba, aby konspirace byla udržována už od konce 19. století, kdy se datují první archivní údaje. Nezapomeňme na to, že metodologii a požadovanou míru falšování by bylo třeba učit na univerzitách, případně ve všech zmíněných oborech zaučovat stále nově příchozí odborníky.

Bylo by také nezbytné pořádat speciální školení pro odborníky na správu systémů, programátory, techniky a podobně. Bylo by zkrátka potřeba standardizovat metodiku pro falšování, aby byla zajištěna konzistence falšování napříč obory, měřicími metodami, a to také při výměně přístrojů. K tomu všemu je nutné mít fondy, všechny ty lidi vyplácet a zajišťovat finanční kontrolu. A nikdo z těchto lidí nesmí mluvit.

Vztah mezi vědou, politikou a ekonomikou bezpochyby existuje. Stejně jako jsou přítomné politické tlaky na klimatologii. Ale vzhledem k tomu, že žijeme v ekonomice stále primárně poháněné fosilními palivy, je ten tlak spíše opačný, než tvrdí klimaskeptici. Ostatně to potvrzuje i český zástupce při IPCC Radim Tolasz, že pokud nějaké politické tlaky cítil, tak právě na „tlumení alarmismu“ kolem klimatické změny.

Nicméně vztah rozhodně není tak primitivně přímočarý jako v případě „klient-zadavatel“, jak se nás snaží klimaskeptici přesvědčit. Zřejmě nejsilnější zázemí má klimatická věda v USA. Za posledních 30 let, kdy se globální oteplování řeší, je u moci zhruba polovinu času republikánská strana. Kromě počátku éry George Bushe staršího se přitom jednalo prakticky vždy o klimaskeptické prezidenty, silně podporované fosilním průmyslem. Politické zadání tehdy bylo nepochybně přesně opačné - popřít klimatické změny a globální oteplování. Na základě klimaskeptických argumentů bychom tedy měli vidět změny vědeckého diskurzu. To jsme ale neviděli.

Podívejme se například podrobněji, co vede klimaskeptiky k tvrzení, že se „oteplení zastavilo“. Více než 100 let oteplování vedlo k tomu, že rok 1998 byl nejteplejší rok dvacátého století. A to do té míry, že několik dalších let bylo o něco chladnějších, ačkoliv šlo stále o jedny z nejteplejších let za poslední staletí. Dočasné výkyvy jsou součástí klimatického systému a nikoho to nepřekvapuje. To ale klimaskeptikům nebrání tvořit propagandistickou mlhu a donekonečna opakovat mantru o zastavení oteplování.

Je to v podstatě jen přeložený billboard z USA. Ten byl součástí kampaně organizace Committee for Constructive Tomorrow, což je pravicový, volnotržní think-tank financovaný konzervativními kruhy a fosilním průmyslem. Finanční krytí na informování o klimatických změnách mu poskytovala například fosilní megakorporace ExxonMobile proslulá vytvářením rozsáhlého pseudovědeckého hnutí s cílem podkopat autoritu klimatologů. Jeho hlavní postava Marc Morano byl poradcem jednoho z největších příjemců fosilních financí v americké politice, republikána Jamese Inhofeho.

S ohledem na silný skleníkový efekt vodní páry jde o objem, který by měl být zohledněn při posuzování emisí skleníkových plynů, jejich dopadů na klimatické změny a při hodnocení míry lidského vlivu na tyto procesy. To samozřejmě neznamená, že emise produkované lidmi jsou z hlediska klimatu irelevantní.

Příklady falšování ve vědě

Nepoctivost ve vědě je i u nás aktuálním tématem a ve světě určitě vzbuzuje více pozornosti než na domácí půdě, kde je etické cítění minulostí i současností silně otupeno. Kniha důkladně a se zasvěceným pohledem na historické pozadí, širší souvislosti a společenské klima informuje o tom, že i nejvýše cenění vědci včetně nositelů Nobelových cen byli s to použít ve vědě ne zcela čistých postupů.

První kapitola knihy se zabývá klasickými osobnostmi vědy, počínajíc od antiky Ptolemaiem (100-170 po Kr.). Ten ve své třináctisvazkové Syntaxis mathematica, vydané v letech 142-146, uvádí i hvězdný katalog, o kterém američtí vědci C. H. F. Peters a E. B. Knobel prokázali, že v něm pozice hvězd nejsou uváděny zcela přesně, ale že se blíží údajům, které o 200 let dříve udával Hipparchos.

Galileo Galilei (1564-1642) byl zřejmě nakloněn tomu, že dobře vymyšlené pokusy již není nutno skutečně provádět. Sir Isaac Newton (1643-1727) byl ochoten manipulovat svými pokusnými daty tak, aby si vzájemně neodporovala a aby podpírala jeho teorie.

V další kapitole di Trucchio probírá případy podvodů, skandálů a pozoruhodností souvisejících s porušením etiky v různých oborech věd o životě. Němcům je jistě blíže znám případ, jehož protagonistou byl Franz Moewus. Ten v 30. letech studoval genetiku zelených řas a snažil se prokázat, že i u nich dochází k pohlavnímu rozmnožování.

Druhá nejcitovanější klimatická studie loňska, publikovaná pod názvem Ekonomické závazky změny klimatu, obsahovala zásadní chyby. Podle výzkumníků z Postupimského institutu pro výzkum dopadů klimatických změn by se bez výrazných opatření globální ekonomická výkonnost do konce století snížila téměř o 62 procent oproti roku 2015. Tato hodnota vzbudila velkou pozornost, protože jiné podobné studie dospěly k podstatně nižším číslům - v závislosti na použitých metodikách až o 20 procent, přičemž i takový pětinový pokles považují mnozí ekonomové za přehnaný.

Jak již Denník Postoj uvedl, chyby byly nalezeny ve druhé nejcitovanější klimatické studii z roku 2024. Různé studie se staly podkladem pro politické rozhodování. Mnohé z nich zároveň obsahují tzv. doporučení pro tvůrce politik, typické jsou například pravidelné závěry Mezinárodního panelu pro změnu klimatu (IPCC).

Postupimský institut, který patří k nejrespektovanějším klimatologickým pracovištím na světě, vydal tiskovou zprávu, v níž chyby uznal. Podle revidovaných výsledků vědci potvrzují, že klimatické změny budou mít i nadále negativní dopady na světovou ekonomiku. Zohlednění všech dostupných a ověřitelných faktů je jedním z pilířů vědeckého výzkumu a mělo by být také základem informovaného politického rozhodování.

tags: #falsovani #vyzkumu #o #klimatu #studie

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]