Tak se nám to přeci jen podařilo. Kamenný kříž v Hrabové bude opraven!


5. 10. 2022

Již v minulosti jsme vyjádřili přání docílit opravy kamenného kříže z roku 1792, který se nachází na území obce Ostrava-Hrabová. Veřejně jsme přislíbili najít vhodný dotační titul, aby k opravě kříže skutečně došlo (pro obec to pravděpodobně nebyla největší priorita). Po několika letech se nám skutečně podařilo vhodný dotační titul najít!
Všechny dokumenty, potřebné informace o kříži, posudek od sochaře pana MgA. Tomáše Skalíka, jsme úřadu zaslali (vlastníkem kříže je obec), aby je mohl předložit v rámci žádosti o finanční prostředky.

Dotaci obec skutečně získala! Celková oprava kříže byla vyčíslena na částku 176 410 Kč (140 668 Kč je pak výše poskytnuté dotace z rozpočtu Moravskoslezského kraje).

V těchto dnech již došlo k započetí restaurátorských kroků. Proběhl nátěr kamenného kříže speciální emulzí, odstranění starých nátěrů a nečistot pomocí vysokotlakého čističe. Další kroky budou následovat. Oprava kříže bude trvat cca měsíc až dva.
Naším přáním je také okolí kříže vhodně ozelenit a samotný kříž zpřístupnit občanům k položení např. svící, věnců atd. Předneseme náš návrh na obci.

Stav kříže budeme sledovat a těšit se na jeho finální podobu.

Zelená Hrabová, z.s.

Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelená Hrabová, z.s.

zelenahrabova@seznam.cz
IČ: 06145655
Paskovská 664/31
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Václavíková, DiS.

tel. 774 854 456
vaclavikova.jana@gmail.com

Jana Batelková, MBA

tel. 733 195 735
Jajka.b@seznam.cz