Mýty o třídění odpadu: Fakta a vyvrácení


12.12.2025

I když podle údajů Ekokomu až 75 % lidí v Česku třídí odpad, někteří občané se stále nechávají ovlivnit mýty o třídění. Důvodem jsou nedostatečné informace o správném třídění, stejně jako mýty o separaci, které odrazují lidi od třídění odpadu. Je proto důležité neustále vzdělávat občany o správném třídění odpadu a také o chybách, kterým se vyplatí vyhnout.

Konec skládkování odpadu je již na dosah. ,,Od roku 2030 nebudou moci jít žádné využitelné odpady na skládky a prakticky všechny recyklovatelné odpady se budou třídit," říká Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství.

Nejčastější mýty a omyly o třídění odpadu

1. Všechno stejně skončí na jedné skládce

Proč házet papír do modrého kontejneru, plast do žlutého a sklo do zeleného, když všechno stejně skončí na jedné skládce? Tato úvaha se objevuje u mnoha z vás, zejména když vidíte, jak odpadkové auto vykládá obsah zeleného, žlutého a modrého kontejneru zároveň. Nákladní vozidla na odvoz odpadu však mohou být vícestupňová a mají několik oddělených zásobníků, do kterých se sypou jednotlivé druhy vytříděného odpadu.

Nikoli, po roztřídění už se jednotlivé materiály nikdy nemíchají dohromady. V dnešní době, kdy se za každou uloženou tunu odpadů na skládkách platí, nemá nikdo zájem sesypávat odpady dohromady.

Jen občas se bohužel najdou ti, kteří jsou schopni celý tříděný odpad znehodnotit nežádoucími příměsemi, jako je například směsný komunální odpad. Pokud se něco takového stane a obsah kontejneru s tříděným odpadem je natolik znečištěn, že s ním již nelze nakládat jako s odpadem tříděným, není možné ho naložit na svozový vůz spolu s ostatním tříděným odpadem. Tím by bylo znehodnoceno to, co je již na voze naloženo.

Čtěte také: Ekologické mýty a realita

S takovým znečištěným tříděným odpadem je třeba nakládat jako s odpadem směsným a odvézt ho na skládku nebo do spalovny. Ovšem je třeba říct, že tyto excesy nejsou na denním pořádku a lidé se snaží odpady třídit pečlivě.

2. Není nutné umývat obaly před vyhozením

Nechce se vám umývat použité plastové nebo skleněné nádoby před vyhozením, a proto je raději házíte do komunálního odpadu? Děláte velkou chybu. Použité skleněné láhve a obaly není nutné před vyhozením čistit. ,,Ani plasty, ani sklo není potřeba umývat, než je vyhodíte do sběrné nádoby. V praxi to funguje následovně: ,,Naše recyklační linka je schopna zpracovat lahve a sklenice, které nejsou vymyté, stačí, když vylejete obsah.

Drobné znečistění plastových obalů nevadí. Problém je mastnota. Pokud tedy nechcete vymývat lahev od oleje, raději ji hoďte do popelnice. Mastné odpady totiž omezují recyklaci vytříděných odpadů.

3. Recyklovatelné složky se vytřídí až na skládce

Někteří lidé si myslí, že jednotlivé složky komunálního odpadu, které lze recyklovat jsou, dříve než se dostanou na skládku ještě vytříděné. Není to ovšem pravda. Pokud lidé házejí plasty, papír či sklo do komunálních kontejnerů, tak je tento materiál pro recyklaci navždy zatracen.

Použité obaly vyhozené do komunálního odpadu putují následně na skládku odpadu nebo do spalovny. Například sklo se na skládce nerozkládá a nelze jej ani zlikvidovat spálením.

Čtěte také: Mýty v moderní kultuře

4. Obaly od vajíček a ruličky od toaletního papíru nepatří do recyklace

V minulosti se věřilo, že obaly na vajíčka nebo ruličky od toaletního papíru, které prošly několikanásobnou recyklací, už nelze dále zpracovávat. Z tohoto důvodu patřily do komunálního odpadu, nikoli do modrého kontejneru na papír. Dnes se však díky novým technologiím situace změnila.

,,Do modrého kontejneru můžeme vhodit časopisy, noviny, sešity, krabice či papírové obaly. Nevadí ani papír s kancelářskými sponkami nebo obaly od vajec a ruličky od toaletního papíru. Naopak, do modrého kontejneru nepatří celé svazky knih, uhlový papír či mastný nebo znečištěný papír. Tyto materiály už není možné recyklovat. Totéž platí pro termopapír, který se nachází na některých účtenkách. Je také důležité si pamatovat, že použité dětské pleny patří do komunálního odpadu, rozhodně ne do modrého kontejneru na papír.

5. Nesprávné umístění odpadu do kontejneru

Jednou z nejčastějších chyb při třídění odpadu je nesprávné umístění odpadu do nevhodného kontejneru. Někteří lidé se stále nechají zmást a pletou si správné nádoby, což může komplikovat celý recyklační proces. Do zeleného kontejneru také nepatří autoskla kvůli různým chemickým materiálům, které by mohla sklo znečistit. Problémem je také varné sklo, které má vyšší bod tavení.

,,Mnozí lidé nevědí, že například keramika a porcelán do zelených kontejnerů nepatří. Dalším příkladem je varné sklo, které má mnohem vyšší bod tavení.

Další užitečné informace o třídění odpadu

  • PET láhve můžete do kontejneru vhazovat s etiketou i víčkem. Obojí bude při dalším zpracování odstraněno. PET láhve sešlápněte!!!
  • Drobné znečištění obalů nevadí. Stačí tedy, když potravinu dojíte nebo z kelímku vyškrábete.
  • Svorky není třeba odstraňovat. Při dalším zpracování, takzvaným rozvlákněním, jsou odloučeny.
  • PVC do kontejneru na tříděný odpad nepatří!!! Komplikuje následné zpracování směsných plastů a energetické využití. PVC obsahuje chlor, při zahřátí tak mohou vznikat nebezpečné zplodiny. Tento druh plastu poznáte dle značky 3.
  • Stačí když zbytky kosmetických přípravků jako jsou mýdla, šampony, krémy vylijete.
  • Do kontejneru na papír můžete vhazovat obálky celé.

Jak je to s tříděním odpadu v ČR?

Obaly podle materiálu třídíme do příslušných sběrných nádob. I když podle údajů Ekokomu až 75 % lidí v Česku třídí odpad, někteří občané se stále nechávají ovlivnit mýty o třídění.

Čtěte také: Realita klimatických změn

Průměrná částka nákladů na odpadové hospodářství v roce 2021 byla Kč 1.360,-, kterou v roce 2021 zaplatily jihočeské obce za 1 obyvatele.

Čísla o recyklování v Česku:

  • V České republice odpad třídí 75 % obyvatel, přičemž toto číslo meziročně stále roste.
  • ⅔ lidí osob třídí přímo doma.

tags: #mýty #o #třídění #odpadu #fakta

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]